la rioja

Najstarszy region winiarski w Hiszpanii

Nazwa – denominacja – pochodzenia Rioja została utworzona 6 czerwca 1925 roku. Powstała dzięki impulsowi winiarzy Rioja, którzy szukali najwyższej jakości i ekskluzywności w swoich winach. Później, w 1991 roku, stał się pierwszym, który uzyskał Kwalifikowaną Nazwę Pochodzenia. Utrzymanie tej ostatniej nazwy pociąga za sobą spełnienie szeregu restrykcyjnych wymagań pod względem ilościowym, jakościowym i kontrolnym. Rada Regulacyjna jest odpowiedzialna za monitorowanie, audyt i kontrolowanie całego procesu wytwarzania win z regionu Rioja, od winnicy po rynek. Hiszpania jest uprzywilejowaną ziemią! Ponad dwa tysiące lat temu wino stało się rzeczywistością na ziemiach La Rioja; świadczą o tym liczne pozostałości archeologiczne winnic i winiarni z czasów rzymskich. Dziś wina Rioja są obecne w ponad 120 różnych krajach. Jeśli istnieje jakaś definicja, która charakteryzuje historię La Rioja, przynajmniej krótko po średniowieczu, to jest to jej położenie na skrzyżowaniu dwóch fundamentalnie ważnych tras: Camino de Santiago, która przywiodła Celtów, Gotów, Franków, Sasów i Żydów; a drugi, z Morza Śródziemnego przez rzekę Ebro, która przyniosła Iberyjczyków, Rzymian i Arabów. Kiedy przybyły wojska rzymskie, około II wieku pne, La Rioja zamieszkiwały głównie dwa plemiona pochodzenia celtyckiego. Region został później najechany przez muzułmanów na początku VIII wieku, rozpoczynając w ten sposób okres najazdów i bitew z raczkującym królestwem chrześcijańskim. 

Paradoksalnie to właśnie bardzo różne wpływy kultury arabskiej i późniejsza repopulacja chrześcijańska ustanowiły tożsamość obszarów La Rioja. W ciągu XII wieku spory graniczne między Kastylią i Nawarrą nadal przejmowały kontrolę nad La Rioja, aż do decyzji, o którą poproszono Henryka I, a wydanej w 1177 r., na korzyść królestwa Kastylii. Tymczasem nazwa La Rioja pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie Karty z 1099 r. W 1369 Aragonia i Navarra przypieczętowały pakt, w którym La Rioja została przeniesiona do Aragonii, choć wkrótce miała wrócić do Kastylii. Ten rodzaj wymiany miał miejsce kilka razy, aż Enrique IV w końcu odzyskał go dla Kastylii. W czasie wojny o niepodległość został zajęty przez Francuzów i odzyskany dopiero w 1813 roku. Decyzja sądów konstytucyjnych uznająca La Rioja za niezależną prowincję zapadła w październiku 1812 r., a w styczniu 1822 r. dekretem utworzono prowincję Logroño, obejmującą cały obszar geograficznohistoryczny La Rioja. Jednak Fernando VII unieważnił te decyzje, a miasta La Rioja zostały ponownie podzielone między prowincje Burgos, Soria, Alava, Navarra i Aragon. Wreszcie w listopadzie 1833 r. dekret królewski nakreślił mniejszą wersję La Rioja, która w formie prowincji Logroño przetrwała do dziś.

Trzy obszary winiarskie na terytorium La Rioja

 

RIOJA ALTA

Górna, najbardziej na północ wysunięty fragment regionu i prowincji La Rioja. Jego gleby są podzielone na gliniasto-wapienne, gliniasto-żelazne i aluwialne. Rozciąga się od północnozachodniej części La Rioja do rzeki Iregua. Obszar ten obejmuje 76 gmin, w których dominuje klimat atlantycki. Ponadto znany jest z jakości winnic, które go tworzą i wspaniałej oferty turystycznej, która rozwija się wokół niego.

 

RIOJA ALAVESA

Od Regionu Alava, prowincji w północnej Hiszpanii ze stolicą wbaskijskiej Vitorii Gasteiz. Zajmuje 11 500 hektarów na południe od Álavy. Jego gleby są gliniasto-wapienne. Winnice położone są na tarasach i małych działkach. Dziedzictwo kulturowe i architektoniczne średniowiecznych wiosek łączy go z niekończącym się morzem winnic. Obejmuje 18 gmin, w tym Laguardia, Elciego i Oyón.

 

RIOJA ORIENTAL LUB BAJA

Wschodnia lub Dolna

Ze względu na wpływ Morza Śródziemnego obszar ten ma suchszy i cieplejszy klimat. Dlatego przeważają gleby aluwialne i gliniasto-żelazne. Jest to najbardziej wysunięta na wschód część La Rioja i na południe od Nawarry. Ma powierzchnię 18 tysięcy hektarów. Tutaj wiatry z północy kołyszą winorośle w taki sposób, że udaje im się uzyskać winogrona o doskonałej dojrzałości.

„Wino to nauczyciel smaku, wyzwoliciel duszy i Światło inteligencji”
Paul Claudel

Pamiętajcie kochanii – WINO TO MAGIA.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *